Projekt 4.6 Informacja z VI posiedzenia REGIONALNEGO ZESPOŁU ROBOCZEGO ds. RZECZNICZYCH I STRAŻNICZYCH woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego w dn. 28.10.2025r.

Informacja z VI posiedzenia REGIONALNEGO ZESPOŁU ROBOCZEGO ds. RZECZNICZYCH I STRAŻNICZYCH woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego w dn. 28.10.2025r. w ramach projektu  “Aktywni w polityce społecznej” realizowanego w ramach DZIAŁANIA 4.6 ROZWÓJ DIALOGU OBYWATELSKIEGO PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO na lata 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

 

Działania rzecznicze dotyczące funduszy UE na wsparcie zachodniopomorskich organizacji pozarządowych

Przedstawiono  informację w sprawie działań rzeczniczych dotyczących programu „Pomorze Zachodnie – Silne NGO” – szansa na rozwój dla organizacji społecznych regionu” . Spotkanie koncentrowało się na omówieniu statusu pisma skierowanego do Wspólnoty Roboczej Organizacji Społecznych - WRZOS, w sprawie funduszy unijnych dla zachodniopomorskich organizacji pozarządowych. Pismo które zostało wysłane do Prezesa WRZOS, zawiera prośbę o współpracę z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego, w celu wsparcia organizacji pozarządowych poprzez programy grantowe. Treść listu podkreśla potrzebę zwiększenia środków finansowych na realizację projektów oraz znaczenie uwzględnienia przyszłych potrzeb organizacji pozarządowych w konkursach grantowych. 

 

Informacja dotycząca spotkań Międzyregionalnego Zespołu Roboczego ds. rzecznictwa i działań strażniczych

Podczas spotkania omówiono wyzwania organizacyjne związane ze zbliżającym się międzyregionalnym spotkaniem roboczym, którego formuła stacjonarna musiała zostać odwołana. Spotkanie stacjonarne nie mogło się odbyć ,  ze względu na ograniczenia czasowe zaproszonych prelegentów i moderatorów.

Zdecydowano, że pierwsze spotkanie  zespołu  międzyregionalnego odbędzie się w formule on-line na przełomie listopada i grudnia 2025r.

 

Priorytety finansowania UE dla Pomorza Zachodniego

Przedstawiono informację o planowanych zmianach w Funduszach Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-2027r., w tym dotyczących NGO,  w tym budowa potencjału społeczeństwa obywatelskiego. Komisja Europejska opracowała nowe wytyczne dotyczące przydzielania funduszy, z priorytetami obejmującymi obronę i bezpieczeństwo, niedrogie mieszkania, bezpieczeństwo wodne i transformację energetyczną. Zgłoszone zostało zapytanie przez członka RZR o status bieżących konkursów. 

Strategie finansowania i wsparcia organizacji pozarządowych

Przedstawiono informację  z konferencji „Fundusze europejskie dla NGO” zorganizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zaproszony na spotkanie prelegent Marcin Szut, będący Rzecznikem Społecznym WRZOS ds. Funduszy UE na Pomorzu Zachodnim powiedział o swojej roli w monitorowaniu zmian i projektów zarówno na poziomie centralnym jak            i regionalnym. Prelegent podzielił się spostrzeżeniami z niedawnej konferencji w Warszawie, podkreślając dyskusje na temat możliwości finansowych dla organizacji pozarządowych, wyzwań związanych z konkursami grantowymi oraz potrzeby większej swobody w harmonogramach projektów. Podkreślił znaczenie jednego frontu w rozwiązywaniu wspólnych problemów i wspomniał o nadchodzących możliwościach finansowania na lata 2026-2034. Grupa wskazała potrzebę lepszego wsparcia i szkoleń dla organizacji pozarządowych, w tym potencjalnego finansowania rozwoju personelu i kompetencji cyfrowych. 

                                                                                 Opracowanie R. Syroka

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie