Aktualności

Europejski Fundusz Społeczny Plus II Projekt: Aktywni w polityce społecznej II Opis projektu

Projekt pt. „Aktywni w polityce społecznej”

 

Zadania, działania

Wsparcie koncentruje się na działaniach edukacyjnych (warsztaty szkoleniowe i mentoring) oraz na działaniu grup roboczych regionalnych i ponadregionalnej w zakresie działań rzeczniczych i strażniczych. Takie podejście pozwoli na połączenie zdobytej wiedzy z praktyką codziennego działania NGO, które w ramach grup roboczych będą mogły weryfikować zakres i skuteczność swoich działań. Rezultaty/Produkty projekty (co najmniej): – 300 osób, w tym 70% kobiet i 30 osób z niepełnosprawnościami, objętych wsparciem szkoleniowo/mentoringowym w wymiarze min. 48 godzin zegarowych każda osoba, w tym 44 godziny warsztatów i 4 godziny mentoringu; – 270 osób z podniesionymi kompetencjami z obszarów tematycznych szkoleń i mentoringu; – wsparcie edukacyjne w ramach szkoleń i praktyczne w ramach 4 zespołów roboczych (3 regionalne) przedstawicieli co najmniej 75 NGO, – powołanie 3 specjalistów ds. rzeczniczych odpowiedzialnych m.in. za koordynację działań strażniczych, monitoring polityk publicznych, – przeprowadzenie 50 warsztatów szkoleniowych po 22 godziny zegarowe każdy (razem 1100h), – 1200 godzin mentoringu dla 300 osób (po 4h na osobę, 300 indywidualnych raportów).

Grupy docelowe

Grupę docelową stanowi 300 przedstawicieli/przedstawicielek 75 organizacji pozarządowych w rozumieniu art.3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego, tj.: 1) 300 CZŁONKÓW ZARZĄDU, PRACOWNIKÓW I WOLONTARIUSZY ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH działających na terenie, i zamieszkujących woj. zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie lub wielkopolskie, zgodnie z def. KC. Osoby przyjmowane do projektu na podstawie formularza zgłoszeniowego -dokumentu potwierdzającego oddelegowanie przedstawiciela NGO do udziału w projekcie, podpisanego przez osobę upoważnioną do reprezentowania danej NGO. Zakłada się, że 70% grupy stanowić będą KOBIETY. Struktura płci jest zasadna z uwagi na własne obserwacje i doświadczenie partnerów, z których wynika, że ze szkoleń częściej korzystają kobiety działające w NGO. Potwierdzają to także ogólne statystki mówiące, że 2 na 3 osoby pracujące na stałe w NGO to kobiety (chodzi o osoby pracujące na rzecz organizacji na stałe, co najmniej raz w tygodniu, bez względu na formę zatrudnienia). (Źródło: Kondycja organizacji pozarządowych 2021). Podany udział % kobiet pozwoli równoważyć gorszą pozycję kobiet na rynku pracy. Wsparciem objętych zostanie 30 osób posiadających ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (ON), w tym 21 kobiet. Wartość oszacowana na podstawie doświadczenia partnerów w projektach poruszających tematykę procesu stanowienia prawa. ON w tych projektach to śr. 10% (Źródło: rejestr uczestników 2 edycji projektu pt. „Podnoszenie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych z woj. Zachodniopomorskiego POWER.2.16”, „Wdrażanie Strategii Rozwoju Współpracy Miasta Wrocławia z NGO na lata 2018-2022 z NGO”) 2) 75 ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH zarejestrowanych na obszarze woj.: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego lub wielkopolskiego, które wypełnią formularz zgłoszeniowy i jednocześnie wyrażą chęć uzyskania wsparcia na rzecz wzmocnienia potencjału instytucjonalnego i eksperckiego. Priorytetowo przyjmowane będą do projektu organizację zarejestrowane na wsi i małych miastach do 20 tys. mieszkańców oraz podmioty, które nigdy nie korzystały ze wsparcia w obszarze działań strażniczych i rzeczniczych.

Cel projektu

Celem projektu jest podniesienie kompetencji – z zakresu procesów stanowienia prawa i konsultacji publicznych w obszarze integracji społecznej i włączenia społecznego (dalej jako polityka społeczna) i/lub współkreowania, monitorowania i ewaluacji społecznych polityk publicznych i/lub wzmocnienia potencjału organizacji pozarządowych (NGO) do pełnienia funkcji rzeczniczych i strażniczych w zakresie polityki społecznej – co najmniej 90% osób (min. 270) spośród minimum 300 przedstawicieli (70% kobiet) co najmniej 75 organizacji pozarządowych z obszaru zachodniej Polski (woj.: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie) w okresie od 01.09.2024r. do 31.08.2026r.

Projektem obejmiemy wszystkie 4 zachodnie regiony, w tym lubuskie. Wynika to z naszych doświadczeń współpracy i partnerstwa nieformalnego ze Związkiem Lubuskich Organizacji Pozarządowych z siedzibą w Zielonej Górze. Takie podejście opisane w Koncepcji wynika z bardzo dużego Potencjału zawiązanego Partnerstwa formalnego. Organizacje z woj. lubuskiego będą mogły wziąć udział w projekcie w ramach zadań każdego Partnera w zależności od odpowiadającego terminu, tematyki, czy bliskości terytorialnej warsztatu szkoleniowego. Gwarantem powodzenia projektu jest b. doświadczona kadra Partnerów (zarządzająca i merytoryczna).

Efekty, rezultaty

Rezultatem projektu będzie wzmocnienie realnego dialogu obywatelskiego poprzez zaproponowany w Koncepcji i wniosku ciąg wsparcia, logicznie i konsekwentnie prowadzący do wzmocnienia organizacji pozarządowych (dalej NGO) w wybranych kompetencjach opisanych w celu projektu i Koncepcji. Istotą wsparcia jest kompleksowe podejście do potrzeb organizacji/przedstawicieli organizacji z terenu wsparcia, które co do zasady obejmować będzie wszystkie zakresy wskazane w celu projektu, jednak zawsze wsparcie poprzedzone będzie indywidualną diagnozą, która może wskazywać na potrzebę wsparcia w wybranych tematach (zakresie). Wynika to m.in. z naszych doświadczeń z realizacji 2 edycji projektów POWER 2.16, które były ukierunkowane na wsparcie w zakresie procesów stanowienia prawa i obecnie ten zakres może nie być dominujący w potrzebach organizacji. Wsparcie koncentruje się na działaniach edukacyjnych (warsztaty szkoleniowe i mentoring) oraz na działaniu grup roboczych regionalnych i ponadregionalnej w zakresie działań rzeczniczych i strażniczych. Takie podejście pozwoli na połączenie zdobytej wiedzy z praktyką codziennego działania NGO, które w ramach grup roboczych będą mogły weryfikować zakres i skuteczność swoich działań. Rezultaty/Produkty projekty (co najmniej): – 300 osób, w tym 70% kobiet i 30 osób z niepełnosprawnościami, objętych wsparciem szkoleniowo/mentoringowym w wymiarze min. 48 godzin zegarowych każda osoba, w tym 44 godziny warsztatów i 4 godziny mentoringu; – 270 osób z podniesionymi kompetencjami z obszarów tematycznych szkoleń i mentoringu; – wsparcie edukacyjne w ramach szkoleń i praktyczne w ramach 4 zespołów roboczych (3 regionalne) przedstawicieli co najmniej 75 NGO, – powołanie 3 specjalistów ds. rzeczniczych odpowiedzialnych m.in. za koordynację działań strażniczych, monitoring polityk publicznych, – przeprowadzenie 50 warsztatów szkoleniowych po 22 godziny zegarowe każdy (razem 1100h), – 1200 godzin mentoringu dla 300 osób (po 4h na osobę, 300 indywidualnych raportów). Długoterminowym rezultatem będzie wzmocnienie naszych sieci/federacji oraz NGO uczestniczących w projekcie jako istotnych elementów systemu dialogu obywatelskiego. Spodziewamy się np. wzrostu liczby organizacji członkowskich i aktywniejszego udziału NGO w naszych codziennych działaniach statutowych.

Rezultatem projektu będzie zatem wzmocnienie realnego dialogu obywatelskiego poprzez zaproponowany w Koncepcji i wniosku ciąg wsparcia, logicznie i konsekwentnie prowadzący do wzmocnienia organizacji pozarządowych (dalej NGO) w wybranych kompetencjach opisanych w celu projektu i Koncepcji. Istotą wsparcia jest kompleksowe podejście do potrzeb organizacji/przedstawicieli organizacji z terenu wsparcia, które co do zasady obejmować będzie wszystkie zakresy wskazane w celu projektu, jednak zawsze wsparcie poprzedzone będzie indywidualną diagnozą, która może wskazywać na potrzebę wsparcia w wybranych tematach (zakresie). Długoterminowym rezultatem będzie wzmocnienie naszych sieci/federacji oraz NGO uczestniczących w projekcie jako istotnych elementów systemu dialogu obywatelskiego. Spodziewamy się np. wzrostu liczby organizacji członkowskich i aktywniejszego udziału NGO w naszych codziennych działaniach statutowych.

Wartość projektu, całkowity kosz projektu

1 760 795,64 zł

Wysokość wkładu funduszu ów UE

1 704 555,64 zł